Szukaj psa:

Owczarki belgijskie - strona główna
Owczarki belgijskie - strona główna
Owczarki belgijskie - Belgowe aktualności Owczarki belgijskie - Baza Owczarków Belgijskich Owczarki belgijskie - Wyniki wystaw Owczarki belgijskie - strona główna Owczarki belgijskie - strona główna Owczarki belgijskie - strona główna Owczarki belgijskie - wyszukiwanie
  Pies nie dla każdego!
Dodane: 24-04-2005, 14:04


Zastanawiacie się czy owczarek belgijski jest psem dla Was? Zachęcamy do przeczytania tego tekstu - fragmentu Sallyann Comstock "Not a Breed For Everyone", którego przetłumaczenie zawdzięczamy Alex i Arturowi z Forum Klubu Owczarka Belgijskiego. Po lekturze tego tekstu na pewno łatwiej będzie Wam zdecydować :P - Niektórzy się zniechęcą, niektórzy być może zakochają w rasie...

PIES NIE DLA KAŻDEGO!!!!!

Owczarek belgijski nie jest psem dla każdego!

Jeśli kupiłeś już szczeniaczka owczarka belgijskiego, po czym stwierdziłeś, że rasa nie odpowiada stylowi życia, jakie prowadzisz to masz dwa wyjścia z tej sytuacji.

Jedno to zwrócenie się do hodowcy. Hodowca kierujący się etyką i dobrem psa powinien teoretycznie przyjąć szczenię z powrotem lub pomóc w znalezieniu dla pieska nowego domu. W innym przypadku należałoby zwrócić się do klubu rasy czy też specjalnie wyodrębnionego komitetu, który zajmowałby się pomocą w podobnych sytuacjach.

Jeżeli jednak, z drugiej strony jesteś już „załatwiony” przez swojego Belga i całkowicie akceptujesz jego wszystkie dziwactwa i przeczulenia, wykorzystaj zdobyte przez siebie informacje by zniechęcać potencjalnie nieodpowiednich nabywców szczeniąt. Możesz w ten sposób oszczędzić hodowcy konieczności resocjalizacji głęboko sfrustrowanego psa. Broszury i książki na temat rasy rzadko mówią o ciemniejszych stronach życia z Belgiem. Twierdzę jednak, że Belgii nie nadają się dla każdego!

Są niezwykle aktywne, naładowane energią. Wymagają konkretnego zajęcia najlepiej z wybraną przez siebie osobą.

Gdziekolwiek zdecydujesz się skierować "szaloną energię" swojego Belga – czy to będzie doskonalenie posłuszeństwa, agility, IPO, praca po śladzie, czy też zabawa z piłką "flyball" z pewnością pies odwzajemni Ci się doskonałymi wynikami. Jeśli nie jesteś zaangażowany w żaden z wymienionych typów aktywności, ale z przyjemnością oddajesz się biegom, lubisz wycieczki rowerowe lub piesze twój Belg będzie zachwycony mogąc Ci towarzyszyć.
Jeśli jednak jesteś wieczorną czy weekendową "ciepłą kluską", której główne zainteresowania skupiają się na programie telewizyjnym lub dobrej książce, Belg może okazać się nienajlepszym wyborem na psa towarzysza dla Ciebie.

Jeśli jesteś wreszcie nazbyt napalonym treserem, który nie zadowala się treningiem krótszym niż 30 minut dziennie – a to i tak za dużo, naprawdę - nie bierz Belga!

Przeciętny Belg jest w stanie nauczyć się wszystkich komend posłuszeństwa na trzecich zajęciach. Zbyt twardy, intensywny trening często prowadzi do tego, że pies markuje bezmyślny, "tępy" stosunek do narzucanych mu rygorów, aby zniechęcić nas do dalszego obrażania jego zdolności umysłowych. Jeśli mimo wszystko nadal będziemy próbowali przetrenowywać naszego Belga, ten psychiczny gigant zacznie "kombinować", aby uczynić "grę" w posłuszeństwo bardziej interesującą.

Ich proces myślowy może np. przebiegać w następujący sposób: "Zamiast raz przeskoczyć przez tę wysoką przeszkodę, podnieść piłkę i wrócić z nią do Ciebie, możemy tak przeskoczyć ze dwa, trzy razy i wrócić? Czy to nie jest zabawniejsze?" lub "A gdyby tak podnieść wszystkie trzy zabawki na raz?" Jeśli więc czujesz nieodparty przymus trenowania swojego psa cztery do ośmiu godzin dziennie BELG NIE JEST DLA CIEBIE!

Istnieje kilka takich ras, których służalczy stosunek do człowieka wyraża się w ich gotowości do akceptowania narzuconej im drogi działania jako jedynej dobrej, pozwólcie jednak bym was uprzedziła BELGI DO TAKICH NIE NALEŻĄ!

Znudzone owczarki belgijskie same organizują sobie rozrywkę. Zaganianie dzieci czy pogoń za kotem to zawsze świetna zabawa! Koty są takie pociągające, zwłaszcza, gdy robią swój "koci taniec na pazurkach". Przemeblowanko to także ulubiony zabijacz czasu dla Belgów.
"Ściągnę poduszki z kanapy. I tak lepiej wyglądają na podłodze"
"Wszystkie chodniki leżą nie tam gdzie powinny! Trochę je poukładam!"
"Aj! Chciałem wziąć tylko małego łyczka z tej dużej miski w małym pokoiku. Nie miałem zamiaru upuszczać tam ulubionego buta mojego pana. Może da się go z stamtąd wygrzebać!"
"Ciekawe, co mamy dobrego do jedzenia? Założę się, że jeśli pociągnę tę szmatkę otworzę drzwi do lodówki. Czas na zakupy!!!!!"
"Pan jest bardzo zajęty oglądaniem jakiegoś beznadziejnego meczu. A może tak sam się wyprowadzę na spacer. Zobaczmy nacisnę tę srebrną rzecz tutaj i drzwi otwarte. O bracie! Jestem wolny!"

Sądzicie, że wszystkie te historie wydają się "naciągane"? Wierzcie mi nie są. Sama byłam w posiadaniu owczarków belgijskich, które mogły, chciały i robiły większość z wymienionych tu rzeczy włącznie z otwieraniem frontowych drzwi ( nie chodzi mi o zwykłą klamkę, ale o tzw. okrągłą).

Jakiś czas temu wysyłałam swoją suczkę rasy Belg na krycie do Wirginii. Została zamknięta w specjalnej klatce do przewozu, oplecionej elastycznymi pasami dla zabezpieczenia przed otwarciem się drzwiczek. Gdy samolot wylądował w Roanoke, pracownicy rozładowujący bagaże nie byli w stanie pracować. Kaszmir uznała samolot za swój i nie miała zamiaru wpuścić obcych do środka. Pomimo pasów i zabezpieczeń udało się jej wydostać z lotniczej klatki. Pracownicy lotniska zmuszeni byli skontaktować się z właścicielką psa-reproduktora by weszła na pokład samolotu i uratowała bagaże pasażerów. Po powrocie do domu właścicielka reproduktora na nowo umieściła Kaszmir w klatce. Klatkę owinęła kilkakrotnie gumowymi pasami, następnie przeniosła ją do sypialni, zamknęła drzwi i wyszła. Gdy wróciła po około godzinie zastała Kaszmir w salonie razem z reproduktorem zajętych sobą. Nie muszę oczywiście wspominać, w jakim stanie był jej salon!

Belgi są inteligentne, przedsiębiorcze i ostrożne. Jeśli w żadnej z tych opowieści nie widzisz nutki humoru, BELG NIE JEST PSEM DLA CIEBIE

Idealny właściciel Belga jest jak on sam – inteligentny, skory do działania, bystry, aktywny i z dużym poczuciem humoru. Belgi wiedzą, że żyją!

Jesteś pedantyczną gospodynią domową? Belgi linieją – dość intensywnie! Jeden z właścicieli Belgów kiedyś skomentował to w ten sposób: ludzie narzekający na kurzowe "kotki" są szczęściarzami, ponieważ posiadanie Belga oznacza kurzowe tygrysy! Zabawne? Ale prawdziwe!

Suki zmieniają sierść dwa razy do roku po każdej cieczce, a niekiedy trzeci raz, jeśli jedna z ich cieczek nie zbiega się z początkiem letniego wydłużania się dnia.
Dywany są ładne i świetnie zbierają pchły. Czy jesteś gotowy by pozbyć się dywanu? Nie? A więc przygotuj się na mniej więcej comiesięczne akcje oprysków, zasypywania preparatami przeciwpchelnymi oraz dokładnego czyszczenia. Dochodzi do tego regularna dezynfekcja ogródka lub terenu, na którym pies regularnie przebywa. No i zapomnij o rabatkach z kwiatkami i jarzynami – przygotuj się na krótko koszony trawnik bądź skalniak nie do zdarcia.

Czy w twoim regionie często pada deszcz lub śnieg? Zawsze trzymaj w pogotowiu mop. Bądź gotowy do odłowu tej wpadającej bomby, gdy celuje prosto w frontowe drzwi. Wytrzyj cztery łapy i brzuch i módl się byś nie trafił na takiego który myśli że Bóg stworzył deszcz po to by powstawały błotniste kałuże i piesek mógł się w nich bawić!
Nie zostawiaj książek, dokumentów, lub czegokolwiek cennego na ziemi. Wszystko, co leży na ziemi automatycznie przechodzi w posiadanie Belga.

Mieszkasz w spokojnej okolicy? Prawdopodobnie już nią nie będzie! Syreny alarmowe, błąkające się psy, wiewiórki, czasem liście spadające z drzew prowokują przeciętnego Belga do podniesienia alarmu, głośno i wielokrotnie.

Jeżeli potrzebujesz psa łańcuchowego NIE BIERZ BELGA! Pozostawiony w ogrodzie na łańcuchy nie będzie się normalnie rozwijał. Stanie się raczej niebezpieczny lub nie wytrzyma tego psychicznie i oszaleje. Z tego samego powodu Belgi nie są też najlepszymi psami do trzymania w kojcu.

Wreszcie sprawa z kosmetyką i pielęgnacją. Długowłose odmiany powinny być często szczotkowane. Mają one tendencje do skołtuniania się sierści pod przednimi łapami, wzdłuż i pomiędzy tylnymi, wokół bryczesów i wokół uszu. Pazury powinny być przycinane a uszy czyszczone z kurzu i pyłu mniej więcej raz na tydzień. Do tego dochodzi kontrola i pielęgnacja zębów. Mając na uwadze wszystkie te obrazki z życia Belgów trzeba przyznać, że życie z nimi jest pewnym wyzwaniem. Tak aktywne i inteligentne zwierzęta będą dopominać się o twoją uwagę przez niemal cały dzień. Jeżeli ten poziom inteligencji i aktywności nie bardzo Ci odpowiada, BELG Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ NIE JEST PSEM DLA CIEBIE!


Statystyka Bazy Belgów
Liczba psów: 237
   w tym psów: 124, suk: 113
Liczba wystaw: 356
Liczba wyników: 2307
Liczba hodowli: 335
Liczba miotów: 118
Liczba psów w miotach: 335
Liczba zdjęć: 1126


Kontakt:

E-mail:

Kontakt z administratorem strony

Owczarki belgijskie - strona główna Owczarki belgijskie - strona główna Owczarki belgijskie - strona główna

statystyki www stat.pl
Hodowla Wystawy Belgowa społeczność Szkolenie belgów Nowości na stronie Inne tematy
Wszystkie psy Psy należące do FCI Psy należące do ACE Lista hodowli Lista hodowli FCI Lista hodowli ACE
Wszystkie wystawy Wystawy FCI Wystawy ACE
Ranking ogólny psów Ranking wystawowy FCI Ranking wystawowy ACE Ranking ogólny hodowli Ranking hodowli FCI Ranking hodowli ACE
Szukaj wspólnych przodków